JPMorgan Bu Dev Altcoin İçin Rapor Yayınladı: Can Sıkıcı!

Stablecoin devi Tether bir ABD kuruluşu değil. Bununla birlikte, altcoin projesi ABD düzenleyici ve denetleyici kurumlarıyla sorunlar yaşıyor. JPMorgan’a göre Amerikalı yetkililerin OFAC üzerinden kontrol için devreye girmesi mümkün.

Altcoin projesinin off-shore kullanımı mercek altında

JPMorgan’a göre, Tether bir ABD kuruluşu olmasa da, Amerikalı yetkililer Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) aracılığıyla stablecoin ihraççısı üzerinde belirli bir derecede kontrol uygulayabilir. Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan analistleri konuya ilişkin olarak bir rapor yayınladı. Bu raporda analistler, şu değerlendirmeye yer verdi:

ABD’li düzenleyiciler OFAC aracılığıyla Tether’in offshore kullanımı üzerinde bir miktar kontrol uygulayabilir. Tether’in Ethereum ağında bir gizlilik geliştirme platformu olan Tornado Cash ile olan ilişkisi buna bir örnektir.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD Hazine Bakanlığı’nın bir birimi olan OFAC, kötü niyetli aktörlerin kara para aklama için kullandığı önemli bir araç olduğunu iddia ederek 2022 yılında Tornado Cash’e yaptırım uyguladı. O dönemde Tether, Tornado Cash adreslerini engellemeyeceğini söyledi. Buna gerekçe olarak da şirketin ABD makamlarından henüz böyle bir talep almadığını gösterdi. Ancak geçtiğimiz Aralık ayında Tether, OFAC tarafından yaptırım uygulanan kripto cüzdanlarında tutulan stablecoin’leri “proaktif” bir güvenlik önlemi olarak dondurduğunu açıkladı. Böylece, nihayetinde OFAC’a boyun eğdiğini gösterdi.

Paolo Ardoino: JPMorgan kıskanıyor!

Tether CEO’su Paolo Ardoino şirketin aynı Aralık duyurusunun altını çizdi. Ayrıca, JPMorgan’ın Tether’in kripto pazarındaki hakim konumunu kıskandığını öne sürdü. Bu bağlamda Ardoino, şu açıklamayı yaptı:

JPMorgan’ın mevcut endişeleri daha çok, on yıldır görmezden geldikleri ve şimdi çok fazla ilgi gördüğü için üzüldükleri finansal ve ödeme hizmetlerinin evrimine yönelik kıskançlıkla ilgili görünüyor. Onların yerinde olsaydım, toplam 39 milyar dolarlık cezaları konusunda daha fazla endişelenirdim.

Bu arada, JPMorgan bu ayın başlarında Tether’in artan konsantrasyonunun kripto piyasaları için olumsuz olduğunu söyledi. Bunun ardından Paolo Ardoino, JPMorgan’ı “ikiyüzlü” olarak niteledi.

JPMorgan: Düzenlemelerle Tether kullanımı azalacak!

JPMorgan analistlerine göre, ABD ve Avrupa’da yaklaşan stablecoin düzenlemeleri Tether’in kullanımını etkileyecek. Analistler, bu düzenlemelerin “daha fazla şeffaflığa ve yeni düzenleyici/KYC/AML standartlarına daha fazla uyuma sahip stablecoin’lere kıyasla çekiciliği azalacağı için altcoin üzerinde dolaylı bir baskı oluşturacağını” söylüyor.

Analistler ayrıca Tether’in mevcut açıklamalarından duydukları memnuniyetsizliği dile getiriyor. Bunların endişeleri gidermek için yeterli olmadığını belirtiyorlar. Bu bağlamda analistler, “Tether’in raporlarında hala tam ve ayrıntılı bir varlık dökümü ve bağımsız denetimler yok” diyorlar. Analistler ayrıca, S&P Global’in Tether’in ABD dolarına olan bağlılığını sürdürme kabiliyetine ilişkin notuna dikkat çekiyor. Çünkü Tether’in notu 4 (5 zayıf ve 1 güçlü), yani zayıf. Analistler ayrıca, şu değerlendirmeleri yapıyor:

Tether, geçen yıl yüksek faiz oranları ve dayanak varlıkların fiyatlarının değer kazanması nedeniyle milyarlarca dolar kâr etti. Ancak, ABD tahvilleri dışındaki varlıklarla ilgili önemli fiyat riskleri var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x