İki Türk firması 2 bin 801 adet futbol sahası alanında tarım yapacak

Agrotech tarafından KAP’a yapılan açıklamada bugün Harmas Global Tarım ve San. A.Ş. ile Konya ili mücavir tarımsal üretim bölgelerinde yapılacak olan 2024 yılı üretim sezonu için tarım çerçeve protokolü imzalandığını bildirildi.

Yapılan KAP açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“8 bin dekar (8 milyon metrekare) alanda nohut ve 2 bin dekar (2 milyon metrekare) alanda kuru fasulye olmak üzere, toplam 10 bin dekar (10 milyon metrekare) alanda sözleşmeli tarımsal üretim yapma hususunda görüş birliğine varmışlardır.

Söz konusu sözleşmeli tarımsal üretim kapsamında, AGROTECH YÜKSEK TEKNOLOJİ VE YATIRIM A.Ş. firması tarafından, HARMAS GLOBAL TARIM VE SAN. A.Ş şirketine, saha operasyonlarında ve sözleşmeli tarımsal üretim modellerinin geliştirilmesi amacıyla, gerekli zirai Mühendislik hizmetleri ile tarımsal girdi destekleri verilecektir.”

AMAÇ DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTMAK

“Taraflar, Türk tarımında dışa bağımlılığı azaltmak ve yerli üretimi desteklemek amacıyla yabancı girdilerin kullanımını düşürme konusunda iş birliği yapacaklardır. Ülkemizin gıda arz güvenliğini sağlamak amacıyla karşılıklı olarak çalışacaklardır. Aynı zamanda, yerli tohum geliştirme ve tarımsal teknoloji alanlarında ortak çalışmalar yürüteceklerdir.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x