İsrail ve Hamas rehine takasında anlaştı

İsrail hükümeti ve Filistin’in Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas, rehinelerin serbest bırakılması konusunda anlaşmaya vardı.

Reuters’ın haberine göre, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, anlaşma kapsamında rehinelerin kademeli olarak serbest bırakılacağını söyledi.

“Güvenlik şefleri kararı tam destekliyor. Hükümet zor ancak doğru bir karar verdi” açıklamasında bulunan Netanyahu, “Savaş tüm hedeflerimize ulaşana kadar devam edecek” diye konuştu.

BİDEN’A TEŞEKKÜR ETTİ: GENİŞLETİLMESİNE YARDIM ETTİ

İşgalci Başbakan, sözlerinin devamında ABD Başkanı Joe Biden’a teşekkür edip, “Biden anlaşmanın daha fazla rehineyi içerecek şekilde genişletilmesine yardım etti. Anlaşma Kızılhaç’ın Hamas’ın kalan rehinelere tıbbi destek sağlamasını da içeriyor” ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze Şeridi’nde geçici ateşkes sağlanması halinde dahi Hamas’la savaşa devam edeceklerini açıkladı.

İSRAİL DEVLET TELEVİZYONU: ORDU ATEŞKESİ GAZZE’NİN GÜNEYİNE SALDIRI HAZIRLIĞI İÇİN KABUL ETTİ

İsrail devlet televizyonu KAN, İsrail ordusunun, Hamas ile yapılması beklenen esir takası anlaşmasını kabul ettiğini duyurdu.

Haberde ateşkes günlerinin, Gazze Şeridi’nin güneyindeki karadan saldırı hazırlığı amacıyla ordu güçlerini yeniden organize etmek için kullanabileceği belirtildi.

Haberde, “İsrail ordusunun şu aşamada çekinmeden anlaşmayı kabul ettiği söylenebilir. Orduda ateşkesin sahadaki güçleri yeniden organize etmek için kullanılabileceği söyleniyor. Kara manevrasının Gazze Şeridi’nin güneyine kadar genişletilmesine yönelik hazırlıklar da yapılıyor” ifadeleri kullanıldı.

KAN’a göre anlaşma, İsrail hapishanelerinde aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 150 Filistinli mahkumu serbest bırakması karşılığında 4 günlük ateşkes ve 4 gün içinde 50 İsrailli rehinenin (çocuk ve kadın) serbest bırakılmasını içeriyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x