İmamoğlu’ndan Kurum’a: Keşke bu vasat tavırları yapmasaydı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın “Demokrasi Meydanı” programına katıldı. Cumhur İttifakı İstanbul adayı Murat Kurum’un İstanbul’u bilmediğini söyleyen İmamoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e de çağrı yaptı. İmamoğlu “İtibarını bir acemi adaya ezdirme; sen itibarlı bir insansın, iyi bir ekonomistsin” dedi.

İmamoğlu’nun açıklamaları şöyle:

BİR ÖNDE BİR GERİDE GİDEN 14 İLÇEMİZ VAR: (“Muhafazakar kadın seçmeniniz çok mu” sorusuna yanıt): 14 senedir siyasetin içindeyim. Çok farklı sahalar gördük Anadolu’da. Gördüğümüzün üstünde halk meydanı var. Aile toplantısı yapacağız desek herkes öyle gelir. Araştırmacılar ev kadınları daha çok oy veriyor diye söylüyor. Ciddi bir fark görünüyor. Biz bunu İstanbul’da yıktığımızı da düşünüyorum.

300 PROJE: Bu 5 yılın en göze çarpan hattı ekonomi. Biz ilk emarelerini 2019 öncesi göstermeye başlayan Türkiye’nin ekonomik kriz yaşayacağının sinyallerini veren bölümü yaşamaya başlamıştık. Yeni yatırımlar, yeni atılımlar diyerek, tıkır tıkır çalışan bir belediye kavramını ön planda tutarak ki daha sonra 150 proje demiştik daha sonra 300 projeye çıktı, açılışlar yaptık. İcraatçı, atılımcı, kalkınmacı bir belediyecilik. İstanbul’un yoksullukla mücadelesinin tam da içine düştük. Seçim elimizden alındı, 700 terörist var dediler sandık başında. Bir tane mi gözaltı olmaz. Ben birine hırsız terörist diyeceğim sonra ben buna siyasi söylem diyeceğim böyle bir şey olabilir mi? Göreve geldiğimizin 6. ayında pandemi yaşadık. Kaybettiğimiz insan sayısını bile alamıyoruz TÜİK’ten. Pandemide dünyada en fazla yerel yönetimler desteklendi, bizde tam tersi. Bütün bu dönemde gelir düşüşü yaşandı. Ekonomi kötü biz metro yapıyoruz.

BORÇLANMAMIZI BİLE VERMEDİLER: ‘İBB hiç bir şey yapmadı, borca boğuldu’ bunlar külliyen yalan. Borçlanmamızı bile vermediler. Bizim belediyede kasımda bütçemiz oylanır, gelir giderini kapatmamız için borçlanmaya ihtiyacımız var. Bazı yıllarda 2021 olsa gerek. Bizim borçlanmamıza izin vermediler ona rağmen kasayı döndürdük. Bütün projeleri revize ettik. Mahmutbey Esenyurt metrosunun parasını bulduk. Sıfır düzeyindeydi.

BEN ÖYLE RAKİP DE İSTEMİYORUM: (“Murat Kurum nasıl bir rakip” sorusuna yanıt) Allah herkese öyle rakip versin derim de ayıp olacak. Ama ben öyle rakip de istemiyorum. Keşke bu vasat tavırları yapmasaydı. Bir hukukumuz var. Eleştireceğim çok şey var. İstanbul’u bilmiyor. Benim İstanbul’da 35 yıllık bir hayatım var. Evimiz Bağlarbaşındaydı sonra Göztepe’ye taşındık. Avcılar’da okudum. Ben bu şehri mahalle mahalle sokak sokak semt semt… Benim inadım vardı babamın arabasına binmiyordum, ben toplu taşıma kullanıyordum. Büyükçekmece ile Küçükçekmece’yi karıştırıyor. Sultanbeyli’ye metrobüs getireceğim diyor. Metrobüs bambaşka bir hat. Sultanbeyli’de metro var zaten.

MEHMET ŞİMŞEK’E ÇAĞRI: Mehmet Şimşek’e saygı duyuyorum. Ben iki kişiden randevu alabildim, biri Ulaştırma Bakanı, birisi de Sayın Şimşek. Randevu verdi, bizi kabul etti. Yapma Sayın Şimşek, itibarını bir acemi adaya ezdirme. Sen itibarlı bir insansın, iyi bir ekonomistsin. Bu ülkeye dair de güzel hizmetler bekliyoruz sizden. Sayın Şimşek, değerlisiniz. Rasyonel tutum bunu gerektirir, benim tanıdığım Şimşek’in durumu da bunu gerektirir. Şu oy kazandırmaz, bu oy kaybettirir. Ben Allah korusun Kurum olsam, ‘bunu benim için söyle’ demem. Zafiyet bu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x