Bakan Yumaklı: Son 21 yılda 80 milyar dolar kaynak aktardık

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 86’ncısı Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Su Konseyi Guvernörler Toplantısında bir konuşma yaptı.

Yumaklı’nın konuşmasında öne çıkan başlıklar şu şekilde:

Türkiye olarak; ülkemizde ve dünyada herkesin temiz suya erişiminin sağlanması için her zamankinden daha kararlı adımlarla yol alıyoruz.

Su kaynaklarının korunması ve verimli kullanılması için önemli yatırımlar yapıyoruz. 21 yılda, bugünün fiyatlarıyla 2 trilyon 400 milyar lira (yani 80 milyar ) kaynak aktararak 10 binden fazla projeye imza attık. Çiftçilerimize sulama suyunu verimli kullanmaları için, bireysel basınçlı sulama sistemi alımlarında yüzde 50 hibe desteği veriyoruz. Eğer bu yatırımları yapmazsak, 2030 yılına kadar su sıkıntısı yaşayan ülkeler arasında yer alma tehdidiyle karşı karşıya kalacağız.

Türkiye, suyun hakça, makul, etkin kullanılması ve korunması konusunda üzerine düşen küresel ve bölgesel sorumluluğu yerine getirmeye devam edecektir.

2023 yılında Tarım Kanunu’muzda yaptığımız bir değişiklikle suya göre tarım prensibini milli bir politika haline getirdik. Hazırlamakta olduğumuz Su Kanunu ve Taşkın Kanunu da bu konudaki kararlı ve sorumlu tutumumuzun birer göstergesidir.

Bakanlık olarak, insan, hayvan ve çevre sağlığını birlikte ele alan tek sağlıklı yaklaşımı kapsamında gıda kontrolü ve hayvan sağlığının korunmasını sağlıyoruz. Ayrıca; salgınların önlenmesi, su ve atık sularda virüs takibi, hastalıkların erken tespiti gibi sağlıkla ilgili konularda da aktif çalışmalar yürütüyoruz.

Türkiye olarak biz, suyun ülkeleri ve insanları ayırdığına değil, birleştirdiğine yürekten inanıyoruz. Bu anlayışla, su alanındaki çalışmalarımızı sınırlarımız ötesinde de sürdürüyoruz. Su sorunları ve krizler karşısında ortak bir sorumluluğu paylaştığımızın ve beraber harekete geçmemiz gerektiğinin altını bir kez daha çizmek isterim.

Türkiye, dünyada milli gelire oranla en fazla insani yardım yapan ülkelerin başında geliyor. Bu yardımlar içinde su alanında gerçekleştirilen yardım faaliyetleri de var.

5 sınıraşan nehir havzasına sahibiz. Bu 5 sınıraşan havzamızdaki su kaynaklarımız ülkemizin su potansiyelinin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor. Hem yukarı hem de aşağı kıyıdaş ülke konumundaki bir ülke olarak, komşularımız ile suyun hakça, makul ve etkin kullanılması esasıyla diyaloğumuzu ve işbirliğimizi sürdürmeye büyük önem veriyoruz.

Sınıraşan su kaynaklarının tüm havza ülkeleri tarafından adil kullanımın büyük önem taşıdığı düşüncesindeyiz.

Toplantıda Dünya Su Konseyi Başkanı Loic Fauchon da bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Bakan Yumaklı ve Fauchon arasında işbirliği mutabakat zaptı imzalandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x