7200 Voltluk Elektrik Çarptıktan Sonra Gözünü Kaybeden Adama İlk Kez Tam Göz Nakli Yapıldı

Amerika’da elektrik çarpması sonucu ağır yaralanan adama geçtiğimiz günlerde dünyanın ilk tam göz nakli gerçekleştirildi. Detaylar içeriğimizde…?

UYARI: İçerikte hassas görseller yer almaktadır.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/health/24687…

Arkansaslı 46 yaşındaki Aaron James, Haziran 2021’de yüzünün elektrik teline temas etmesi sonucu 7.200 voltluk bir elektrik şokuna maruz kalarak sol gözünü, baskın sol kolunu, burnunu ve dudaklarını kaybetti.

Sağlık ekibi optik siniri ilk çıkardıklarında olabildiğince büyük bir kısmını korumuş ve geçen yıl Haziran ayında kısmi bir yüz rekonstrüksiyonu planlamıştı.

Bir donörün gözünün ve yüzünün bulunmasının ardından 140 cerrah, hemşire ve diğer sağlık çalışanları 27 Mayıs’ta 21 saat boyunca Aaron’u ameliyat etti.

Aaron şunları söyledi “Kendi zor zamanlarında bana ikinci bir yaşam şansı veren donör ve ailesine kelimelerle ifade edilemeyecek kadar minnettarım.

“Umarım ailesi donörün bir parçasının benimle birlikte yaşadığını bilerek teselli bulur. Ayrıca Dr. Rodriguez ve ekibine hayatımı değiştirdikleri için sonsuza dek minnettar kalacağım.”

‘Ailem ve ben, onların uzmanlığı ve desteği olmadan bu zorlu yolculuğun üstesinden gelemezdik. Umudumuz, hikayemin ciddi yüz ve göz yaralanmalarıyla karşı karşıya kalanlara ilham kaynağı olması.’

Aaron, Tulsa, Oklahoma’da telleri yeni bir elektrik direğine aktarırken şok geçirdi. Yüksek bir kova üzerinde dururken yüzü tellere çarptı, baş parmağı patladı ve vücudu ciddi şekilde yandı.

Şok, felçlere, böbrek yetmezliğine, doktorlarının yedi dişi çıkarmasına ve kolunu ampute etmelerine yol açtı.

Dr. Eduardo Rodriguez, “Yüzünde yanak boyunca yara izleri, burnunun olduğu yerde yumuşak bir şişlik, ağzı için küçük bir delik ve sol gözünün olduğu yerde boş bir çukur kalmıştı.” dedi.

Aaron, yürek parçalayan yaraların kendisini gözyaşlarına boğduğunu ve dikkat çekmemek için toplum içinde göz bandı ve maske takmak zorunda kaldığını söyledi. “Oldukça yürek parçalayıcıydı” dedi.

‘Eski yüzümü hafızamda tutmak istedim. Bunun benim yüzüm olmasını istemedim. Onu görmek umurumda değildi.’

Sadece bir pipet aracılığıyla püre haline getirilmiş yiyecekler yiyebiliyor ve boğazındaki bir tüp aracılığıyla nefes alıyordu.

NYU Langone’da ameliyata girecekti, yaraları temizlendikten sonra yeni yüz ve göz nakledildi.

Görme yetisini yeniden kazanıp kazanamayacağı henüz bilinmese de, göz sağlık belirtileri gösterdi ve gözün beyne görüntü gönderen kısmı olan retinaya doğrudan kan akışı var.

Ayrıca artık ağzını açabiliyor, tat alabiliyor, yemek yiyebiliyor ve sakal bırakabiliyor.

Dr. Rodriguez “Bir yüze ilk başarılı tam göz naklini gerçekleştirmiş olmamız, birçok kişinin uzun süredir mümkün olmadığını düşündüğü muazzam bir başarıdır. İleriye doğru büyük bir adım attık ve görme yetisini geri kazandırmak için bir sonraki bölümün yolunu açtık.” dedi.

‘Bu başarı, en zorlu zorlukları kucaklama ve transplantasyon alanında ve ötesinde sürekli ilerleme sağlama kapasitemizi göstermektedir.’

İngiltere’de her yıl Sağlık ve Güvenlik İdaresi’ne elektrik çarpması veya yanıkla sonuçlanan yaklaşık 1.000 kaza bildirilmektedir.

Eğer bir kişi elektriğe maruz kalırsa, NHS bu kişi ile elektrik kaynağı arasındaki teması kesmek için şebeke akımının kapatılmasını önermektedir. Sağlıklı günler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x